Monitoring CCTV

Monitoring CCTV nazywany też telewizją przemysłową polega na przekazywaniu obrazu lub obrazu z dźwiękiem z określonych obszarów – np. budynków, placów, miejsc szczególnie zagrożonych wandalizmem lub kradzieżą. Podgląd z kamer zwykle jest udostępniany na stanowiskach ochrony lub upoważnionym osobom, które na bieżąco lub po zaistnieniu zdarzenia analizują rejestrowany obraz.

Dzięki postępowi techniki w na rynku istnieje wiele standardów przekazywania obrazu z kamer do rejestratora lub osoby odpowiedzialnej za dozór w celu wykrycia niebezpieczeństwa.
Główny podział to systemy analogowe oraz systemy cyfrowe.

Security video surveillance

 

Monitoring CCTV w wersji analogowej

To tradycyjna metoda przekazywania obrazu z kamer – polegająca na przekazywaniu obrazu za pomocą kabla koncentrycznego, którym połączona jest kamera z rejestratorem. Niestety obraz jest przekazywany w stosunkowo niskiej rozdzielczości, co utrudnia rozpoznanie i identyfikację poruszających się w znacznej odległości obiektów. Systemy analogowe są stosunkowo tanie w zakupie, jednak trzeba uważać, aby elementy były właściwie dobrane oraz odpowiednio zamontowane, gdyż uszkodzenia okablowania, zbyt długa linia kablowa lub uszkodzenie ekranowania może sprawić, iż jakość obrazu będzie bardzo słaba, co w połączeniu z niską rozdzielczością obrazu może sprawić, że obraz będzie nieczytelny.

Od kliku lat na rynku pojawił się nowy standard wykorzystujący okablowanie koncentryczne pozwalający na przez obrazu w rozdzielczości 720p (1280×720) lub 1080p (1920×1080) – standard HDCCTV. Jako medium transmisji nadal wykorzystywany jest kabel koncentryczny np. RG-59 lub RG11. Standard ten pozwala na przekazywanie obrazu w bardzo dobrej jakości do stanowiska dozoru lub do rejestratora. Obecnie najczęściej spotykane kamery w tym standardzie to kamery HD-SDI.
Sygnał przetwarzany w systemach analogowych, analizowany jest dopiero na rejestratorze lub w odpowiednim systemie rejestrującym obraz na komputerze bądź serwerze. Systemy takie sprawdzą się wszędzie tam gdzie nie potrzeba bardziej zaawansowanej analizy obrazu, gdzie zadania analizy będą wykonywane za pośrednictwem zaawansowanego oprogramowania lub za pomocą specjalnych modułów/przetworników analizy obrazu.

Firma NETTEC specjalizuje się w montażu bardziej zaawansowanych systemów monitoring CCTV w wersji sieciowej IP.

Jak działa monitoring CCTV IP?

To metoda przekazu obrazu na odległość za pomocą sieci komputerowych – skrętki komputerowej lub sieci światłowodowej. Kamera IP to w skrócie połączenie komputera z kamerą. Aby obraz dotarł do stanowiska dozoru lub rejestratora jest kompresowany przez specjalistyczne układy w kamerze a następnie przesyłany przez sieć opartą na protokole IP do rejestratora lub odpowiedniego oprogramowania analitycznego.

Dzięki postępowi techniki ceny kamer i rejestratorów IP w ostatnich latach bardzo spadły – dzięki temu przy użyciu nieznacznie większych nakładów finansowych możemy uzyskać wszechstronne rozwiązanie monitoringu. Monitoring IP to inwestycja na przyszłość. Dzięki technologii IP możemy tworzyć skalowalne systemy monitoringu. Kamery mogą być zainstalowane w różnych miejscach geograficznych – czasem oddalonych nawet o tysiące kilometrów a zarządzanych z jednego miejsca.
W zależności od potrzeb możemy zastosować kamery z wbudowanymi modułami analitycznymi – szczególnie jest to ważne w handlu i usługach np. zliczanie aut wjeżdżających do myjni, przez bramy, zliczanie wchodzących klientów, tworzenie analiz gdzie najczęściej poruszają się klienci tak aby dopasować ekspozycję towaru do najchętniej uczęszczanych ciągów komunikacyjnych.
Kamery IP oferują rozdzielczości wyższe niż FullHD 2Mpix – w stałej ofercie posiadamy kamery o rozdzielczości 3 oraz 5 Mpix.

Inną ciekawą zaletą systemów monitoringu CCTV w wersji IP jest możliwość prostej integracji z innymi systemami bezpieczeństwa (kontrola dostępu, biometria, systemy alarmowe, itp.).
W ofercie posiadamy kamery, dzięki którym tylko za pomocą jednej fizycznej kamery jesteśmy w stanie stworzyć monitoring Państwa sklepu, biura czy restauracji – kamery o polu widzenia 180 i 360 stopni.

Monitoring IP to propozycja dla osób ceniących najwyższą jakość, funkcjonalność oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.